KezdőlapKultúraElhunyt P. Csasztka Ilona grafikusművész

Elhunyt P. Csasztka Ilona grafikusművész

-

Kép: KMI/önkormányzat

-Hirdetés-

A Kortárs Művészeti Intézet osztotta meg azt a szomorú hírt, hogy 89 éves korában elhunyt P. Csasztka Ilona grafikusművész, városunk művészközösségének meghatározó tagja. A Dunaújváros művészeti életében emblematikus szerepet betöltő Csasztka Ilona – Pálfalvi János művészházaspár 1960 óta élt és dolgozott városunkban; életművük, sorsuk szorosan összefonódott a város történetével. 2023 januárjában bekövetkezett halála a Kortárs Művészeti Intézet és a dunaújvárosi művészközösség számára is megrendítő veszteség. Csasztka Ilona a főiskola grafika szakán Ék Sándor és Barcsay Jenő tanítványa volt. Pályája hivatalos elismerésekkel indult: 1960-ban díjat kapott a Fiatal Képzőművészek Stúdiójának kiállításán, a Népművelődési Minisztérium rajzokat vásárolt tőle, könyvillusztrációk elkészítésére kapott felkéréseket. Ő is egyike volt azoknak a vállalkozó szellemű pályakezdő képzőművészeknek, akiknek nem csupán egzisztenciális gondjaira kínált megoldást az épülő iparváros, hanem szakmai kihívást is jelentett: vonzotta őket az a hit, hogy itt egy ízlésében még romlatlan, szűz terepet találnak. 1960-ban férjével, Pálfalvi Jánossal letelepedési engedélyt kaptak a Városi Tanácstól. Dunaújvárosba költözése után az alkotómunka mellett tanárként és szakkörvezetőként dolgozott. Illusztrációi rendszeresen megjelentek a helyi kiadványokban. Csasztka Ilona művészetében a társadalmi mondanivaló helyett az érzelem, a líraiság dominált. Grafikáin, rajzain elsősorban az emberi kapcsolatokra összpontosította figyelmét. Grafikáinak érzelmi telítettsége zománcképein a színek pasztellszerű oldottságával párosult. A hetvenes években a zománcképek Csasztka Ilona és Pálfalvi János alkotói tevékenységének fókuszába kerültek, kiszorítva immár a grafikákat: kollégáikkal megismertetve ezen technikát, új mozgalmat indítottak el a városban. Kísérletezéseik szakmai elismerését mutatja, hogy rendszeresen meghívást kaptak a Kecskeméti Zománcművészeti Alkotótelepre.

-Hírdetés-
- Hírdetés-

El kell olvasni

„Az év legnagyobb volumenű képzési programja díjat” nyerte el a Vajda-Papír

0
A szomszédos Vajda-Papírnak ítélte oda az „Az év legnagyobb volumenű képzési programja díjat” a Külgazdasági és Külügyminisztérium, közösen a Nemzeti Befektetési Ügynökséggel- olvasható a vállalat...
DunaOnline

FREE
VIEW