Közélet

Megújult a Dunaújvárosi Egyetem főépülete

Nagyszabású ünnepség helyszíne volt kedden délelőtt a Dunaújvárosi Egyetem főépülete, amelynek mintegy ötmilliárd forint értékű teljes felújítási projektje a végéhez ért. Megújult főépület.

Még 2023 júliusában vette át a munkaterületet a kivitelezést végző ZÁÉV Építőipari Zrt. A kultikus szocreál stílusú épület 6400 m2 hasznos alapterülettel rendelkezik, illetve pince, földszint, két emelet és a beépített tetőtérre is található benne- ahogy azt a Magyar Építők cikkében is jegyezték. Valamennyi helyisége új padlóburkolatot és álmennyezetet kapott,  minden szinten újraépítették a vizesblokkokat. Az épület gépészeti- és elektromos rendszerét is teljesen új alapokra építették ki (beleértve az épület gyengeáramú hálózatának, vagyonvédelmi és kamerarendszerének kiépítését, önálló szerverterem kialakítását). A nagyszabású beruházás a végéhez ért, és január 14-én átadó ünnepséget tartottak a főépületben.

megújult
Ahogy a rektor is fogalmazta, egy olyan örökség, amely egyszerre jelképezi a múltat és a jövőt is. Fotó: DunaOnline

Versenyképesebb felsőoktatás

Dr. Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter arról szólt beszédében, hogy az egyetemek egyik fontos küldetése az iránymutatás a hallgatók számára, valamint együtt kell lüktetnie a térség környezetével is, kiszolgálni a gazdasági és tudományos igényeket. Ebben pedig a Dunaújvárosi Egyetem az élen jár, hiszen lépésről lépésre erősítette profilját Versenyképesebb lett a megújult hazai felsőoktatás, amelyben ma már mintegy 328 ezren tanulnak. A Dunaújvárosi Egyetem az elmúlt két évben megduplázta hallgatói létszámát, mintegy 3300 diák jár az intézménybe. 2024-ben több, mint 1300 új hallgató nyert felvételt, akik kétharmada műszaki vagy informatikai területen kezdte meg tanulmányait.  Figyelemre méltó, hogy az egyetemünk egy külön programot hozott létre a hallgatói lemorzsolódás csökkentése érdekében. Egyre több a külföldi diák is, országos szinten mintegy 46 ezer külföldi hallgató tanul magyarországi felsőoktatási intézményben, közülük 270-en a Dunaújvárosi Egyetemen. Az elmúlt években mintegy 400 milliárd forintos fejlesztések valósultak meg a felsőoktatásban.

Korszerű és modern

Süli János, a Dunaújvárosi Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke elmondta, 1952-ben épült meg az intézmény főépülete, de ilyen nagymértékű felújítás még nem történt. Időszerű volt már a beruházás, amelynek eredményeként egy korszerű, modern technológiákkal felszerelt épületben oktathatják a hallgatókat. Vannak még terveik, elképzeléseik infrastrukturális fejlesztésekre és együttműködések kialakítására. Céljuk, hogy olyan hallgatókat képezzenek, akik hosszú távon is itt képzelik el jövőjüket, itt találják meg számításaikat, a térség javát szolgálják.

Múlt és jövő jelképe

Dr. András István, a Dunaújvárosi Egyetem rektora úgy fogalmazott, megtiszteltetés és büszkeség, hogy ezt a fontos projektet már egy ilyen patináns épületben ünnepelhetik meg. Ez egy olyan örökség, amely egyszerre jelképezi a múltat és a jövőt is. Az intézménytörténet ismertetése során hangsúlyozta, mindig is céljuk volt, hogy Dunaújváros és a térség meghatározó szellemi és kulturális központtá váljanak. Az alkalmazott tudományok egyetemeként is nyitottak az ipari partnerek és a lakosság felé.

Ez a beruházás is jelentősen hozzájárul térségünk szellemi és gazdasági gyarapodásához. Fotó: DunaOnline

Tudásalapú társadalom

Dr. Molnár Krisztián, a Fejér Vármegyei Közgyűlés és a Dunaújvárosi Egyetemért Alapítvány felügyelőbizottságának elnöke kiemelte, a tudásalapú társadalom alapja a magasan képzett munkaerő, ezért közös céljuk, hogy tovább fejlesszék a vármegye összes felsőoktatási intézményét, és hogy olyan képzést nyújthassanak a diákoknak, hallgatóknak, amellyel az élet minden területén helyt tudnak állni. Hozzátette, ezen fognak dolgozni a jövőben is. Arról is szólt, hogy a vármegyénkben működő egyetemek közül Dunaújvárosban zajlott az egyik legnagyobb előrelépés, amely jelentősen hozzájárul térségünk szellemi és gazdasági gyarapodásához. Köszönettel szólt a kormánynak a támogatásért, amellyel megvalósulhatott ez a beruházás is.

Megújult főépület mintegy ötmilliárd forintból

Dr. Mészáros  Lajos, a térségünk országgyűlési képviselője méltatta a felújítási projekt jelentőségét, amely szolgálja a kulturális javakat és az épített környezet megóvását; az energetikai és fenntarthatósági megoldások pedig a környezettudatos fejlődést. A kivitelezéssel úgy újulhatott meg ez a főépület, hogy közben megőrizték a dunaújvárosi lakosok által ismert és megszokott szocreál értékét. A beruházás kormányzati támogatásból és az egyetemi alapítvány forrásával valósulhatott meg mintegy 5 milliárd forint értékben.

-Hirdetés-

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb
DunaOnline

FREE
VIEW