Fizetős parkoló is lesz Dunaújvárosban?
Dunaújvárosi közgyűlése február 6-án tartotta a kötelező, éves közmeghallgatását. Ezen az eseményen a városlakók is lehetőséget kapnak arra, hogy jelezzék kéréseiket, észrevételeiket a döntéshozóknak.
A sokéves tapasztalat azt mutatja, hogy nem kíséri túl nagy érdeklődés a közmeghallgatásokat, most is kevesen jöttek el a Városháza „C” szárnyába meghirdetett ülésre.
A rendezvény első felében Pintér Tamás polgármester beszámolóval készült az elmúlt év történéseiről és vázolta az idei terveket, illetve Szabó Zsolt gazdasági alpolgármester a költségvetésről osztotta meg gondolatait a jelenlévőkkel.
A közmeghallgatás is olyan formai keretek alapján zajlik, mint egy közgyűlés, tehát a beszámolókról is szavazniuk kellett az önkormányzati képviselőknek. A rajtás képviselők többségi szavazata alapján végül elfogadták a tájékoztatót, ám a Fidesz-JUVE képviselői nemmel voksoltak.
Aki végighallgatta a beszámolókat és aránylag folyamatosan figyelemmel kíséri a közéleti-politikai történéseket, nem nehéz kitalálnia, hogy vajon miért is adódhatott ellenvetés.
Óváros kapcsán a megújult Mondbach kúriát is méltatta a polgármester, ahol már rendezvényeket is tartanak – a kúria felújítására persze még a 2014-2019-es ciklusú fideszes városvezetés nyert el forrást. Az viszont a tavalyi év eredménye, hogy a kúria előtti, most már egykori szovjet emlékművet áthelyezték a köztemetőbe, ezen pedig Orosz Csaba, a terület önkormányzati képviselője folyamatosan és hathatósan dolgozott, s végül a terület is visszakapta a Szentháromság tér elnevezést.
Újranyitás helyett áthelyezés
A polgármester ezután áttért a Béke városrésze, és sikerként számolt be például arról, hogy újranyitottak a városrészben egy kispostát, többször kihangsúlyozva azt, hogy az önkormányzat ezt saját költségén vállalta – azt persze nem tette hozzá, hogy egyúttal az óvárosi kispostát meg bezárták (vagyis újranyitás helyett talán pontosabb az áthelyezés megnevezés), amit annak idején azért nyitott újra az akkori vezetés, hogy az óvárosban élő idősek könnyebben, egyszerűbben érhessék el a postai szolgáltatást. Egyébként a Magyar Posta oldalán lehetőségként kínálják önkormányzatoknak, szervezeteknek, vállalatoknak a postapartneri szolgáltatást, amelyért a posta havonta jutalékot is fizet a partnerei számára, és az induláshoz szükséges főbb eszközöket is biztosítja.
A beszámolóban vázolta a polgármester, hogy újabb kispályás labdarúgó pályával bővült a város – ehhez nem az önkormányzat biztosította a forrást, hiszen a Dunaújvárosi Labdarúgó Szövetség tervei alapján a Magyar Labdarúgó Szövetség nyújtotta a fő támogatást a kivitelezéshez. Akárcsak a kézilabdacsarnokban történt nagyobb beruházásokhoz, amely a sportág hazai szövetségének köszönhető.
Ígéretek a kampányidőszakból
A prezentáció egyik következő diáján a Római városrészben, a víztoronynál megvalósult játszóteret mutatták a közönségnek, amelyet az állami tulajdonú Szerencsejáték Zrt. építettet meg, az önkormányzat pedig kiegészítő munkálatokat végzett hozzá-utána. A polgármester említést tett az érintett terület melletti kereszteződésbe (Római körút-Martinovics utca-Pincesor) tervezett körforgóról is- bár ezt már a 2024-es önkormányzati választás kampányában is beígérték. Akkor a polgármester pontosan úgy fogalmazott az önkormányzat hivatalos honlapján is olvasható írásban, hogy „még ebben az évben megépül a körforgó” (vagyis 2024-ben).
Reméljük, hamarosan tényleg megvalósulhat, ahogy a választási kampányban ugyancsak beígért útfelújítás a Béke városrészi körforgalom és a Kandó Kálmán téri körforgalom közötti útszakaszon, a Petőfi Sándor utca és az Aranyvölgyi út egy szakaszánál, illetve a kanyarodó sáv kiépítése a Béke városrészi körforgalomnál.
Fizetős parkoló?
Pintér Tamás az idei tervek közt említette, hogy megtartják az ingyenes parkolási lehetőséget a város területén, de számításba veszik, vizsgálják, hogy a nem dunaújvárosi autósok számára parkolási díjat vezessenek be.
Bár még csak alakulóban van a Versenyképes Járások Program megvalósítása, a dunaújvárosi városvezetés máris kommunikációs előnyt kovácsolt belőle: Pintér Tamás polgármester bejelentette, az itt rendelkezésre álló fejlesztési forráskeretből elsőként az Északi-lakóparkban lévő Rózsa utca aszfaltozását fogja előterjeszteni – az előny arra értendő, hogy a szilárd burkolat szükségességét már a tavalyi közmeghallgatáson is jelezték a Rózsa utcai lakosok a városvezetésnek, de érdemli előrelépés nem történt az ügyben. A mostani bejelentéssel pedig úgy érződik, mintha ezt a felelősséget a még meg sem alakult és a járási szintű testületre hárítaná a polgármester.