Ünnep azokért, akik a betegágy mellett nyújtanak segítő kezet nap, mint nap

A modern ápolás úttörőjeként tartják számon Florence Nightingale -t. Az ő születésnapján, május 12-én ünnepeljük az Ápolók Nemzetközi Napját.
Ez alkalomból a dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórház-Rendelőintézet különleges rendezvénnyel készült. Elsőként a kórház udvarán gyűlt össze az egészségügyi intézmény vezetése, dolgozói és meghívott vendégeik, köztük dr. Mészáros Lajos, térségünk országgyűlési képviselője; dr. Molnár Krisztián, a Fejér Vármegyei Közgyűlés elnöke; Deli Mária, az Országos Kórházi Főigazgatóság ápolási és betegbiztonsági igazgatója; az önkormányzat, a partnerintézmények és szakmai szervezetek vezetői, képviselői.

Dr. Szilágyi Örs, a kórház főigazgatójának vezetésével egy hársfát ültettek el, ezzel létrehozva az Ápolók Kertjét, amellyel a mindennapokban is jelképezik az egészségügyi szakdolgozók iránti megbecsülést és hálát. Egy időkapszulát is a földbe helyeztek, a ma ápolóinak üzenetét az utókor számára.
Az ünnepség ezután díjátadóval folytatódott a Városháza „C” szárnyának rendezvénytermében. Mint azt dr. Szilágyi Örs fogalmazta, a legmélyebb hálával és tisztelettel kívánt köszönetet mondani ápolóiknak, a mindennapi hőseiknek, akik nélkül nem működhetne az egészségügy. Ahogy Florence Nightingale idejében is változott a szakma, úgy napjainkban is fejlődő, átalakuló ciklus jellemzi. S bár a mesterséges intelligencia sok mindent kiválthat a mindennapi életünkben, de az ápolók munkáját, a törődést és gondoskodást nem pótolhatja.
Dr. Mészáros Lajos arról szólt, hogy az ápolói hivatásban megtestesül az erő, a türelem, a tudás és a hatalmas szív, amiért hálával és köszönettel tartozunk az egészségügyi szakdolgozóinknak. Mint mondta, ez a nap különösen fontos számára. Orvosként, a kórház korábbi főigazgatójaként, és most a térség országgyűlési képviselőjeként is pontosan tudja, mit jelent az ápolók munkája: nemcsak feladatokat látnak el, hanem támogatják az embereket a gyógyulásban, a reményben, sokszor a legnehezebb pillanatokban is.
Deli Mária úgy fogalmazott, Florence Nightingale tetteivel, példájával egy olyan szellemiséget örökölhettünk, amely a beteg és az egészségügyi dolgozó közti kapcsolatban él tovább. A hivatás szerves részét képezi a tanulás, az ismeretek bővítése. Az igazgatónő is köszönettel szólt az egészségügyi szakdolgozók mindennapi munkájáért, egyúttal azt is kiemelte, a pálya presztízse az ápolók kezében van!
Az ünnepi műsorban egy-egy verssel kedveskedtek a közönségnek a Szabó Magda református iskola diákjai, közben pedig elismeréseket adtak át.
A leghűségesebb ápoló díjat Rácz Erikának, a belgyógyászati osztály diplomás ápolójának adták át, aki már 1984 óta erősíti a dunaújvárosi intézmény csapatát.
A tiszteletbeli ápoló díjat Deák Ferencnek adományozták. A helyi építőipari vállalkozó már számtalanszor nyújtott segítő kezet a kórháznak: a felelősségvállalásának, jó szándékának, hathatós és önzetlen felajánlásának köszönhetően újulhatott, s fejlődhetett intézményük.
A kórház vezetése hagyományteremtő szándékkal hívta életre idén a Szívvel-Lélekkel Ápolói Közösség díjat. A betegek, páciensek javaslatai alapján kaphattak jelölést a díjra az intézmény osztályai, és ugyancsak a lakosság szavazhatott arról, hogy a döntőbe került kollektívák közül ki kapja meg ezt az elismerést. Összesen 10.520 voks érkezett a hat döntős osztályra, az első helyezett pedig az Aneszteziológia és Intenzív Betegellátó Osztály lett.
A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara Fejér vármegyei területi szervezete elismeréssel méltatta az ifjú ápolók munkáját is, közte Csehi Tímeát és Kanderka Barbarát.