Várnai Gyula Dunaújváros díszpolgára lett
A Dunaújváros Díszpolgára címet a városalapítás évfordulóján, áprilisban adományozza a közgyűlés. Tavasszal elmaradt, ezen elismerést szintén most az október 23-i ünnepségen adták át, mégpedig a Munkácsy-díjas képzőművészünknek, Várnai Gyulának.
A méltatásában úgy fogalmaztak, Várnai Gyula 1956-ban született Kazincbarcikán, 8 éves korában telepedett le szüleivel Dunaújvárosban, azóta is a város lakója. A festészet alapjait az Amatőr Műhelyben tanulta, mestere Birkás István festőművész volt. Dr. Petrányi Zsolt, a Műcsarnok volt főigazgatója, a Magyar Nemzeti Galéria Jelenkori Gyűjteményének jelenlegi vezetője szerint Várnai Gyula „az egyik leginnovatívabb, legsokoldalúbb és kreatívabb művész. Őt nem tartóztathatja fel semmilyen eltérítő körülmény attól, hogy egy munkát létrehozzon, megoldásai ámulatba ejtik a nézőt és a szakembert egyaránt. Amit alkot: egyszerű, szellemes, elgondolkodtató és főként, folyamatosan reflektáló a múltra, a jelenre, a jövőre és arra a helyre, ahonnan Várnai származik, Dunaújvárosra. Műveiben sokszor hasznosítja a környezetében lévő régi tárgyakat és alakítja át azokat úgy, hogy filozofikus üzenetek hordozóivá váljanak.
Bármit is hozott létre, munkáin mindig érezhető volt annak a városnak a szellemisége, aminek története talán a legegyedibb az országban. Nem véletlen, hogy kiérdemelt díjai és elismerései mellet ő képviselte hazánkat 2017-ben a Velencei Biennálé magyar pavilonjában, ahol egy olyan örök érvényű felszólítást fogalmazott meg, ami számára ebből a városból eredt, de az egész világot bejárja: Békét a világnak!” Dunaújváros közgyűlése kimagasló művészi tevékenységének elismeréseként a Dunaújváros Díszpolgára kitüntető címet Várnai Gyula részére adományozta.