Biztos, hogy sikertörténet az új módi?
Tájékoztató jelleggel itt a Hírlap hasábjain mi is mindig megosztjuk a városi lomtalanítással kapcsolatos önkormányzati felhívásokat, híreket a városlakókkal, olvasóinkkal. A jelenlegi városvezetők az általuk kitalált új, városi lomtalanítási programot sikertörténetként kezeli. Számtalan Facebook-bejegyzés, állandó, városrészenkénti beszámoló, és összefoglaló sajtótájékoztató is bizonyítja ezt. És persze képek tömkelege, amelyeken az látszik, hogy a Rajta Újváros Egyesület képviselői is részt vesznek a szemétpakolásban.
Nézzük most meg azonban a dolog másik oldalát, adjunk teret azoknak a lakossági véleményeknek, amelyek szerint ez az egész lomtalanításosdi nem biztos, hogy tényleg sikertörténet. Végignéztük az önkormányzat hivatalos Facebook-oldalának lomtalanítást taglaló bejegyzéseit és a témához érkező lakossági hozzászólásokat. Ezekből idézünk párat. „Nagyon szép tonnák, meg köbméterek, de a 2019-ig rendesen működő lomtalanításhoz képest ez a rendszer siralmas. Több száz méterre hordja az ember a kidobandó dolgait!?” „A nap során egy autóval végig mehettek volna a szétszórt fotelokat, szőnyegeket stb. összeszedni.” „A Lajos király körúton lakók közül többen képtelenek voltunk a több mint száz méterre kijelölt helyre elvinni a kidobandó nehezebb dolgokat. Az idei gyűjtőhely még távolabbra, a Szabadság utcába lett kijelölve. Ennek mi értelme? A régi módszer sokkal jobb volt.” „Nagy ász aki kitalálta! Jöhet cipelni! 250 méter!” „Miért csak egy napig lesz? Aki aznap dolgozik, az hogy pakolja ki a lomjait, arról nem beszélve, hogy a konténereket miért nem lehet az utcákba berakni úgy, mint tavaly?” És még folytathatnánk, de nem tesszük, aki egyet látott, mondhatjuk, hogy látta az összest.
Sokan arról panaszkodnak, hogy messzire kell cipelniük a kidobásra szánt holmit
A lakók sok esetben azt kritizálják, hogy az új városi lomtalanítási program szerint városrészenként helyeznek ki egy adott napra pár konténert, amihez a lomot a lakóknak kell elcipelni, szemben a régi rendszerrel, amikor szinte háztömbönként helyezték ki a lomot befogadó edényzeteket. Az indok a régi rendszer elvetésére és az új felállítására az volt, hogy „… az úgy kihelyezett szemét 60 százaléka nem lom volt, hanem jórészt sitt, amit sokszor nem is a városiak hordtak bele, hanem a környező településekről indultak meg. Ez egyrészt hulladékgazdálkodásilag is problémás, másrészt jelentős pluszköltséget ró a városra, a város fizeti ki sokak lakásfelújításából a sitt-lerakás díját.” – adta lakossági hozzászólásra adott válaszában Medgyesi Miklós önkormányzati szóvivő a Facebook-on. Ez még akár jól átgondolt indok is lehet, de a városlakók fentebb felsorolt észrevételeit nem orvosolja. Olyannyira nem, hogy a legutóbbi lomtalanítási akció után egy olvasónktól levelet kaptunk, amelyben a többi között ezt írta (név, cím a szerkesztőségben – a szerk.) „…egyszerűen ezt a szombati lomtalanítást nem tudom „átlépni”. Régen minden második lépcsőház kapott egy konténert, amelybe kényelmesen az addig összegyűjtött háztartási lomot beletehettük. Most azonban az utca sarkára (Dobó I. út – Mátyás király krt.) kaptunk egy nagyméretű konténert. Hát kinek van kapacitása arra, hogy a felgyülemlett hulladékot kitalicskázza az utca végére. Én nem tettem meg, és ha jól látom, ezzel nem vagyok egyedül. Úgyhogy a hulladék csak szaporodik. Nem tudom, hogy ez egy új, hosszú távú terv, vagy csak egy fellángolás, de így ez biztos nem jó. A régi rendszer nem volt megfelelő?”
Az önkormányzat hivatalos Facebook-oldalán leírtak szerint Az új rendszerű lomtalanítás bevált, a korábban megszokotthoz képest jóval kevesebb „lomizó” indult útnak, és nem maradtak szeméthegyek a konténerek körül. A lakókkal egyeztetve és a tapasztalatokat látva természetesen szükségesek kisebb változtatások. 2021-ben ez alapján zajlik majd a munka.” A munka elkezdődött, de az olvasói visszajelzések alapján a sokakban felmerülő kérdések úgy véljük, hogy részben nyitva maradtak…
Szerző: Brousil Csaba Forrás: Duol.hu