Egyszerűsödnek a szabályok a vállalkozások versenyképességéért
A kormány a koronavírus-járvány második hulláma idején nemcsak adókedvezménnyel támogatja a vállalkozásokat, hanem a szabályok egyszerűsítésével is – közölte a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) csütörtökön az MTI-vel.
Elkezdődhet a vendéglátóegységek új, korszerű osztályozása, változtak az utazási irodák árazására és a SZÉP-kártyára vonatkozó szabályok, a járulék- és bértámogatások kedvezményeit pedig buszos magánvállalkozások is igénybe vehetik – foglalták össze a turisztikai vállalkozásokat támogató kormányzati intézkedéseket a közleményben.
Idézték Guller Zoltánt, az MTÜ vezérigazgatóját, aki szerint a hosszú távú versenyképesség érdekében olyan döntésekre is szükség volt, amelyek az újraindítás után biztosítják az ágazati szereplők működését és a megerősödést.
Hangsúlyozta: a most elfogadott intézkedések célja, hogy egyszerűsítsék azokat az adminisztratív szabályokat, amelyek fékezik a gazdaságot, akadályozzák a vállalkozások működését. Egyúttal segítik a 400 ezer ember megélhetését és a GDP 13,5 százalékát adó stratégiai ágazat visszaépülését.
A kedden megjelent kormányrendelet értelmében megtörtént a vendéglátóhelyek korszerű tipizálása, amelyet a szakma régóta szorgalmazott, és lehetővé teszi az ágazat megfelelően szegmentált és átlátható irányítását.
A kormányrendeletnek köszönhetően az utazásszervezők, utazásközvetítők az utazásokról szóló tájékoztatóikban, a különböző hirdetési felületeken kizárólag olyan minimális árat tüntethetnek fel, amelynek megfizetése valóban lehetővé teszi az utazáson való részvételt, és az utasnak ezen felül nem kell kötelezően további összeget fizetnie. A szabályozás lehetővé teszi az utasok könnyebb tájékozódását, valamint javítja az utazási irodák versenyhelyzetét – írták.
Kiemelték azt is: a kormány tovább erősíti a belföldi turizmus motorjának számító SZÉP-kártyát, amellyel az utazási irodáknál is lehetővé válik a belföldi szállásfoglalás. Ez nemcsak a kártyabirtokosoknak jelent újabb felhasználási módot, de az utazási irodákat is további bevételekhez juttatja – hangsúlyozták.
A kormányrendelet értelmében a járulék- és bértámogatások kedvezményeit már a járványválság következtében nehéz helyzetben lévő magántulajdonú buszos vállalkozások is igénybe vehetik – tették hozzá.
Hangsúlyozták: a kormány továbbra is stratégiai ágazatként tekint a turizmusra, és kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a veszélyhelyzet elmúltával felkészülten várják a turistákat. A most elfogadott intézkedések is azt szolgálják, hogy Magyarország és a turisztikai szektor vállalkozásai a nyertesei lehessenek az újjáalakuló turizmusnak.
A kormány turizmust érintő támogatása összességében eléri a 800 milliárd forintot, meghaladja a 2 milliárd eurót, ez európai szinten is kiemelkedőnek számít – áll a közleményben.
mti