Varga Mihály: megerősítést kapott a magyar válságkezelés
Az uniós pénzügyminiszteri csúcson is egyetértés volt abban, hogy a gazdaság újraindításához továbbra is támogató költségvetési politikára van szükség, ennek túlzottan korai visszavonása ugyanis akár egy új visszaesést is eredményezhetne – jelentette ki Varga Mihály a szlovéniai Brdóban, az uniós pénzügyminiszterek tanácskozása (ECOFIN) után a PM közleménye szerint.
Az ülésen megerősítették Magyarország álláspontját is, amely szerint a gazdaságpolitikának elsősorban a beruházások fokozására, a munkahelyteremtésre és a válság következtében kiesett kapacitások minőségi, versenyképes pótlására kell összpontosítania – közölte a pénzügyminiszter.
Az uniós tárcavezetők többek között arról tárgyaltak, hogy a válság után a tagállamok hogyan tudnak visszatérni az általános EU szabályok által is megkövetelt kiegyensúlyozott, költségvetési politikához anélkül, hogy ez a növekedés kárára válna – tájékoztatott.
Varga Mihály kiemelte: a magyar kormány álláspontja kezdetektől világos, a gazdaságvédelem után a gazdaság újraindítására van szükség, ezt követően kell majd fokozatosan visszatérni a költségvetési hiány csökkentéséhez. Jelenleg a gazdaság újraindításának fázisában vagyunk, ezért továbbra is támogató költségvetési politikára van szükség – jelentette ki.
Ezt igazolja – folytatta -, hogy a kormány gazdaságvédelmi és -újraindítási intézkedései idén mintegy 8 százalékponttal járultak hozzá a gazdaság teljesítményéhez, azaz ennyivel mérséklik a járvány okozta válság hatásait. A magyar gazdaság újraindítása az egyik leggyorsabb, az előző év azonos időszakához viszonyítva 17,9 százalékos második negyedéves GDP növekedés jelenleg a harmadik az uniós rangsorban – jelezte.
A miniszter kiemelte: a tanácskozás résztvevői egyetértettek abban, hogy a támogatások túl korai visszavonása – mint ahogy történt a 2008-as válságot követően – visszavetheti az európai gazdaságok növekedését, sőt, akár egy új válságot is eredményezhet.
A közmédiának a helyszínen nyilatkozva úgy fogalmazott: megerősítést kapott a magyar kormány által vitt gazdaságpolitika, hogy a gazdaság védelme után a gazdaság újraindítása a lefontosabb, és ezt követően kell csak visszatérni az egyensúlyt őrző adósságcsökkentő gazdaságpolitikához.
Varga Mihály a közlemény szerint kollégáival megvitatta a nemzetközi adózás jövőjével kapcsolatos aktuális kérdéseket is. Magyarországnak következetes és határozott álláspontja van a globális minimumadót érintően, a kormány nemet mond az adóemelésre. A 15 százalékos minimumadó bevezetése adóemelést, a versenyképesség romlását jelentené Magyarországnak, ezért azt még nemzetközi nyomás hatására sem támogatja a magyar kormány – jelentette ki a pénzügyminiszter.
A pénzügyminiszterek tanácskozása után a közmédiának úgy fogalmazott: októberben dönt az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) a minimumadóról, addig még van idő, hogy az álláspontok egy kompromisszum irányába mozduljanak.
„Abban a szakaszban vagyunk, hogy még tartjuk az álláspontunkat, úgy érezzük, hogy egy valós gazdasági tevékenységhez kapcsolódó adó értéke lehete ennél kevesebb is” – hangsúlyozta, hozzátéve: ez lehet támogató, ösztönző, hiszen munkahelyeket teremt az országban.
Ugyanakkor megjegyezte: fennáll a veszélye annak, hogy Magyarországon is egy 15 százalékos vállalati nyereségadót kell majd bevezetni.
(MTI)