Kékfény

Lakástüzekhez riasztják a tűzoltókat

Öt lakás gyulladt ki az elmúlt napokban Fejér megyében.

A teljes tetőszerkezete égett egy lakóháznak november 20-án éjszaka Dunaújvárosban. A tűz az épület melletti, fedett terasz egy részére is átterjedt. A lángokat a dunaújvárosi hivatásos tűzoltók három vízsugárral fojtották el. Az oltási munkálatok közben egy propánbutángáz-palackot vittek ki a házból. A tűz keletkezésekor ketten tartózkodtak az épületben, mindketten ki tudtak jönni, nem sérültek meg.

Iváncsán egy földszintes családi ház teteje gyulladt ki november 21-én. A tűz átterjedt a konyhára és az egyik szobára is. A helyszínre elsőként a pusztaszabolcsi katasztrófavédelmi őrs hivatásos tűzoltói érkeztek ki, akik négy vízsugárral akadályozták meg a lángok terjedését. Az oltási munkálatok közben a dunaújvárosi hivatásos tűzoltókkal közösen egy propánbutángáz-palackot vittek ki az épületből, és további kettő, a kiérkezésük előtt felrobbant gázpalackot találtak. A ház lakhatatlanná vált. Személyi sérülés nem történt.

Fotó: tűzoltóság

Székesfehérváron egy nyolcadik emeleti lakás erkélyén keletkezett tűz november 21-én a Sarló utcában. A társasház lakói az erkélyről felszálló füstre figyeltek fel, és hiába kopogtattak a bejárati ajtón, senki sem nyitotta ki. A megyeszékhely hivatásos tűzoltói az ajtót felfeszítették, és az erkélyen égő műanyag vödröt egy porral oltóval eloltották. A tűzben a műanyag ablaktok is átégett, csupán a gyors észlelésnek és tűzoltói beavatkozásnak köszönhetően nem terjedtek át a lángok a szobára. Személyi sérülés nem történt, a lakásban senki sem tartózkodott.

Családi ház kazánhelyisége és melléképülete borult lángba november 21-én éjszaka Sárbogárdon. A házban ketten aludtak, egyikük a város hivatásos tűzoltóinak kiérkezése előtt kijött az épületből, a másik embert a tűzoltók ébresztették fel, és kísérték ki a házból. A lángokat három vízsugárral fékezték meg, a gyors beavatkozásnak köszönhetően a lakóházat sikerült megmenteni a tűztől. Az oltási munkálatok során a palafedésű tetőszerkezet egy részét megbontották, és a beizzott részeket eloltották a tűzoltók. A melléképület fele és a benne tárolt tűzifa megsemmisült. A melléképület másik részéből – ahova a tűz nem terjedt át – három propánbutángáz-palackot vittek ki a tűzoltók. Személyi sérülés nem történt.

Felcsúton egy családi ház kéménye gyulladt ki november 22-én. A vegyes tüzelésű kazán kéményében a lerakódott korom izzott. Az alcsútdobozi önkéntes tűzoltók a fűtőberendezésből az éghető anyagot eltávolították, a bicskei önkormányzati tűzoltók pedig a kéményből az izzó részeket kikotorták.

Minden télen – az év melegebb évszakaihoz képest – megemelkedik a lakástüzek száma, hiszen a hideg hónapokban többet vagyunk otthon, fűtünk, rendszeresen főzünk, több elektromos eszközt használunk és hosszabb ideig kell világítani. Ezek mind-mind növelik a lakástüzek kialakulásának kockázatát. Gyakori még, hogy dohányzás vagy egy égve felejtett gyertya miatt gyullad ki egy otthon. Minden ötödik lakástűz a kéményben keletkezik. A legtöbb tűzeset megelőzhető, és egy bármikor beszerezhető füstérzékelő készülékkel a sérülések és a nagyobb lakástüzek megelőzhetőek.

Egy néhány ezer forintos füstérzékelő 85 decibellel sípol, ha füstöt észlel, így még a tűz kialakulásakor esély van azt megfékezni, ezzel emberi életet és anyagi javakat lehet megmenteni. Nemcsak haláleset nem következett be, hanem füstmérgezést sem szenvedett senki, de még nagyobb tűz sem keletkezett azokban a lakásokban, házakban, ahol volt füstérzékelő. Mindenképpen érdemes egy ilyen életmentő eszközt vásárolni, és a szoba közepén a plafonra szerelni.

katasztrofavedelem.hu

-Hirdetés-

Kapcsolódó cikkek

"Ezt is ajánljuk"
Bezárás
'Fel a tetejéhez' gomb
DunaOnline

FREE
VIEW