Közélet

Államilag finanszírozott helyek: magas szám a Dunaújvárosi Egyetemen

Továbbra is magas az államilag finanszírozott férőhelyek száma a Dunaújvárosi Egyetemen.

A 2025. szeptemberében induló képzéseken továbbra is magas a magyar állami ösztöndíjas férőhelyek száma- adta hírül közleményében a dunaújvárosi felsőoktatási intézmény. Mint azt kifejtették, a tavalyi felvételi eljárás során 515 jelentkező nyert felvételt állami támogatású képzésre, idén pedig 677 férőhelyet hirdet a DUE. A 2024/2025 tanév során a Dunaújvárosi Egyetemen további férőhelyek szabadulhatnak fel az átsorolásoknak, illetve a képzésüket sikeresen abszolváló hallgatóknak köszönhetően, valamint a törvényi változások (például a fiatal szülők és házasságot kötött hallgatók számára nyújtott kedvezmények) tovább szélesítik az állami ösztöndíj által biztosított lehetőségeket. Ezek a szabályozások lehetővé teszik, hogy minél többen élhessenek a támogatott tanulmányok előnyeivel.

államilag
A törvényi változások tovább szélesítik az állami ösztöndíj által biztosított lehetőségeket. Fotó MTI/Vasvári Tamás

Február 15-ig

December 20-án indult egyébként az általános felsőoktatási felvételi eljárás: február 15-ig lehet jelentkezni a 2025 szeptemberében induló képzésekre a felvi.hu-n elérhető E-felvételiben- erről már az Oktatási Hivatal oldalán olvasható tájékoztató.

A felvételi eljárásban ingyenesen három, összesen pedig hat képzésre lehet jelentkezni, és megjelölhető mind a hat képzés állami ösztöndíjas (államilag finanszírozott) és önköltséges formája is. A jelentkezőknek meg kell határozniuk a kiválasztott képzések sorrendjét, kifejezve ezzel preferenciájukat, ugyanis egy jelentkező csak egy helyre vehető fel, mégpedig az általa megjelöltek közül az első olyanra, amelynél a pontszáma eléri vagy meghaladja a felvételi ponthatárt.

A pontszámítás alap- és osztatlan képzés, valamint felsőoktatási szakképzés esetén 500 pontos rendszerben történik. A pontszám összeállhat a tanulmányi pontok és az érettségi pontok összegéből vagy az érettségi pontok kétszereséből (maximum 400 pont), amelyhez további 100 intézményi pont szerezhető: az egyetemek, főiskolák határozzák meg, hogy milyen eredményekért, követelmények teljesítéséért adnak pontokat. A szakképzésben tanulók esetében a szakmai vizsga eredménye is figyelembe vehető a pontszámítás során.

A jelentkező pontszámát a számára legkedvezőbb módon számítják ki. Az emelt szintű érettségi vizsgát az intézmények egyes szakjaikon előírhatják, de nem egységesen kötelező eleme a felsőoktatásba való bejutásnak, azonban az emelt szintű érettségi vizsga előnyt jelent az érettségi pontok számításakor, az intézményi pontok megítélésekor. Az emelt szintű érettségi az érettségi pontok számításakor 100%-os értéken, a középszintű érettségi pedig 67%-os értéken kerül átszámításra.

A felsőoktatási intézmények határozhatják meg az egyes szakjaikon érvényes minimumponthatárt is, amely alatt nem lehet felvenni a jelentkezőket, de dönthetnek úgy is, hogy bejutási küszöb nélkül hirdetik meg egyes szakjaikat.

A ponthatárokat várhatóan 2025. július 23-án hirdetik ki.

-Hirdetés-

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb
DunaOnline

FREE
VIEW