Közélet

Idén már több, mint húsz riasztás szén-monoxid miatt

Gáztűzhely és egy gázbojler működött abban a családi házban, amelyben a szén-monoxid-érzékelő figyelmeztette a lakót a mérgező gázra szeptember 22-én délben Abán. A sárbogárdi hivatásos tűzoltók az épület szellőztetése után is emelkedő szén-monoxid-koncentrációt mértek a konyhában és a fürdőszobában. A katasztrófavédelem értesítette a gázszolgáltatót és felhívta a lakó figyelmét, hogy egyik készülék sem használható azok felülvizsgálatáig.

Fejér megyében idén már több mint húsz alkalommal riasztották a tűzoltókat szén-monoxid miatt. Tévhit, hogy csak a régi gázkazánoknál jelentkezhet ez a probléma, hiszen minden nyílt égésterű fűtőeszköz és vízmelegítő forrása lehet a mérgező gáznak, amennyiben nem biztosított a levegő-utánpótlás. A kandalló, a cserépkályha, illetve a vegyes tüzelésű kazán, a konvektor és a fali vízmelegítő lehet nyílt égésterű és akkor ezek a szoba levegőjét használják működés közben. Ha nincs elég friss levegő ezek környezetében, szén-monoxid
fog keletkezni, ami magas koncentrációban akár egy percen belül is halált okozhat. Évente egyszer érdemes szakemberrel megnézetni a fűtést és a vízmelegítőket. Ezek hőtermelő, lánggal égő berendezések, a meghibásodásuk lakástűzhöz vagy szén-monoxid-mérgezéshez vezethet. A katasztrófavédelem azt tanácsolja a dunaújvárosi polgároknak, hogy érdemes minden nyílt égésterű fűtő- és vízmelegítő eszköz mellé szén-monoxid-érzékelőt helyezni. A megbízható érzékelők listája megtalálható a katasztrófavédelem honlapján. Az érzékelőt a fűtőeszköztől, vagy vízmelegítőtől egy méterre, fejmagasságba helyezzük el, és figyeljünk a szavatossági idejükre.

-Hirdetés-

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb
DunaOnline

FREE
VIEW