Légúti helyzetkép: a székesfehérvári kórházban már maszkot kell viselni
A légúti figyelőszolgálatában résztvevő orvosok jelentései alapján végzett becslés szerint megállapítható, hogy 2024. december 30. és 2025. január 5. között az országban 19 900 fő fordult orvoshoz influenzaszerű, és 137 300 fő akut légúti fertőzés tüneteivel- derül ki a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ legutóbbi tájékoztatójából.
A jelentésben azt írják, hogy az idei év első hetében három közigazgatási területen nőtt, tizennégy területen csökkent és három területen nem változott az influenzás tünetekkel orvoshoz fordulók gyakorisága az előző héthez viszonyítva. A legtöbb beteg Hajdú-Bihar és Nógrád vármegyében fordult orvoshoz. Laboratóriumi vizsgálattal igazolt, influenzavírus által okozott megbetegedéseket Budapesten és négy vármegye (Baranya, Fejér, Komárom-Esztergom és Vas) területén diagnosztizáltak.
Halmozódás egy idős otthonban
Bár Fejér vármegyében csökkenést mutat a megbetegedési arány, de az idei év első hetében akut légúti megbetegedések halmozódásáról is érkezett jelentés a központhoz: egy vármegyei idős otthonban a 131 fős közösségének tagjai közül 34 ellátott és 12 intézményi dolgozó betegedett meg lázas, felsőlégúti tünetekkel. Egy beteg esetében vált szükségessé a kórházi ellátás.
Maszkviselési kötelezettség lépett életbe január 8-tól a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban valamennyi járóbeteg és látogató számára, illetve a szakrendeléseken és a betegágyak mellett is. Az intézkedés a kórház valamennyi fekvőbeteg-szakellátást nyújtó intézményére vonatkozik.
A dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórházban egyenlőre nem szükséges ilyen intézkedés bevezetése, legalábbis nem rendeltek el ilyen fokú védelmi intézkedést. Tavaly egyébként február 23-ától március 21-ig volt látogatási tilalom járványügyi megelőző intézkedésként.
Légúti fertőzések
A jelentés részletezi azt is, hogy a légúti figyelőszolgálat keretében kijelölt 24 kórház adatai alapján az első héten 220 főt vettek fel kórházba súlyos, akut légúti fertőzés (SARI) miatt, közülük 26 fő részesült intenzív/szubintenzív ellátásban. A kórházi ápolást igénylő 220 SARI beteg 39,1%-a (86 fő) 2 éves vagy annál fiatalabb, 31,4%-a (69 fő) 60 éves vagy annál idősebb volt. A kórházi ápolást igénylő betegek közül 84 főnél influenza (78 A, 6 B), 21 főnél RSV, 20 főnél a SARS-CoV-2 állt a megbetegedések hátterében. Influenzavírus okozta SARI megbetegedést
valamennyi korosztályban diagnosztizáltak.