Közélet

Meglepő, hogy melyek voltak a legnépszerűbb babanevek Dunaújvárosban!

Meglepő, ugyanakkor örömteli volt látni az összesített helyi adatokban, hogy a hagyományosabb, magyarosabb keresztnevek a reneszánszukat élvezhették az előző esztendőben, a szülőknek köszönhetően.

A Szent Pantaleon Kórház együttműködésével rendszeresen hírt adunk a dunaújvárosi kórházban született babákról. Mivel az adatközlés önkéntes alapon működik, így előfordulhat, hogy egyes szülők nem szeretnék a nagyobb nyílvánosággal megosztani gyermekük születését, ezért nem is lehet teljes a kép. Viszont összesítettük az előző esztendőben kapott információkat, hogy azok alapján megtudjuk, melyek voltak a legnépszerűbb babanevek Dunaújvárosban.

Az adatbázist háromszázhuszonkét gyermek jelenti a 2024-es esztendőből.

Egy vagy kettő keresztnév?

Kezdjük is azzal az érdekeséggel, hogy a Szent Pantaleon Kórházban napvilágot látott apróságok  közül 205-nek egy keresztnevet adtak a szülők, míg 117 baba két utónevet is kapott. A második utónevekről nem lehet azt az általánosságban elmondani, hogy azok egy hagyományosabb, régiesebb keresztnevek, mert etekintetben is vegyes kép.

Mézi, Ciprián és Héli – bizony ők feladták a leckét

Akadtak bizony olyan különleges keresztnevek, amelyek egy kis fejtörést okoztak, már abban a kérdésben is, hogy kisfiú vagy kislány viseli-e őket. Ilyen például a Mézi, amelyet az egyik legaranyosabb animációs mesefilmben, a Shrekben hallottuk először. Egy mézeskalács figura viselte ezt a nevet, aki történetesen fiú volt, ám a nekednevek.hu oldal leírása alapján a Mézi egy magyar eredetű lánynév, amely a méz, mézes szavak becézett alakjából származik. A magyar-nevnapok.hu oldal szerint viszont zsidó eredetű, és a Mózes névből származik, ami a „kimentett” vagy „megmentett” jelentést hordozza. Az biztos, hogy 2021-ben lett engedélyezett név Magyarországon. A Ciprián sem volt túl egyértelmű számunkra, amely egy fiúnév, jelentése pedig Ciprus szigetéről származó, ciprusi. A Héli egy indiai – finn – örmény származású lánynév, amelynek jelentése zuhogó eső, dallam.

meglepő
Vajon 2024-ben is az Olivér volt a legnépszerűbb fiú babanév Dunaújvárosban? Fotó: Pixabay

Kisfiúk – meglepő fordulat!

A 2023-as babaadatok alapján a legnépszerűbb fiúnevek között szerepelt az Olivér, a Noel, a Bence, valamint a Máté, a Dominik, a Levente és a Nátán. A 2024-es esztendő adataiban egy új trendet láthattunk, mondhatni kellemes meglepetésként hatott, hogy ismét előtérbe kerültek a hagyományosabb és magyarosabb keresztnevek. Az élen a Levente áll, kilenc babának adták a szüleik ezt a nevet. Meglepő, ám ugyanennyi gyermek kapta az István nevet is (akár első, akár második keresztnévként). Utána jönnek a két évvel ezelőtti dobogósok, így a Dominik, Máté, Noel (a Bencét pedig beelőzte a László).

Voltak természetesen különlegesebb, külföldies hangzatú nevek is, így például Rikárdó, Emir, Enzo, Diaz, Kiron, Brájen, Nátán, Nolan, Dilen, Kolen, Amir, Leonel, Kleon. Olyan régiesebb keresztnevek is erősítették a sort, mint a Sándor, a János, a József, a Bertalan vagy éppen a Lajos.

Trónfosztás a kislányok mezőnyében is

A hagyományosabb nevek reneszánsza nemcsak a fiúknál figyelhető meg, hanem a lányoknál is. 2023-ban toronymagasan a Zoé volt a befutó, utána következett a Hanna és a Léna. Azonban a tavalyi névadások listájában egyik sem került fel a dobogóra. A csajoknál szintén holtverseny lett az élen, mégpedig az Anna és az Olívia bizonyult a leggyakoribb választásnak. Ezután jött körülbelül ugyanolyan népszerűségi számmal a Zsófia, a Boglárka, az Odett és a Zoé. Személyes örömként láttam, hogy négy kisbaba az Emese nevet kapta, ám érdekességként szolgált az is, hogy három apróságnak az Auróra nevet választották a szülei. És akkor jöjjenek a különlegesebb lánynevek az előző esztendőből: Milla, Bejke, Melodi, Ajsa, Nazira, Zarina, Lizandra, Szelina, Liána, Tifani, Ájlin.

-Hirdetés-

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb
DunaOnline

FREE
VIEW