A mentésirányítókat fenyegetik és anyázzák? Tényleg itt tartunk?
Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) a mentésirányítókat érintő súlyos problémakörről osztotta meg tapasztalatait és gondolatait január 31-én.
Vérlázító az a kritikán aluli viselkedés, amellyel mára napi szinten kell szembesülniük éppen azoknak, akik az emberi élet megmentését választották hivatásul. Követelőzés, parancsolgatás, fenyegetés, közben akadályozzák a segítségnyújtást… Tényleg itt tartunk? Mi is kiállunk a mentésirányítók mellett!
Kiállunk a mentésirányítók mellett! – ezzel a figyelemfelhívó címmel kezdődött a bejegyzés, amelyben vázolták, hogy sajnos mára napi szintű nehézséget okoznak az OMSZ mentésirányítóinak azok a bejelentők, akik ellehetetlenítik a beteg állapotának kikérdezését, ezáltal pedig a megfelelő mentőegység(ek) kiválasztását és riasztását.
Arról is beszámoltak, hogy igen sokan megtagadják a válaszadást bajtársaik kérdéseire, mondván, “csak küldje a kocsit!”, vagy saját belátásuk szerint “rendelnek” maguknak mentőegységet: “rohamkocsit követelek”.
Mindemellett számtalan alkalommal olyan válogatott sértésekkel és fenyegetésekkel tarkítják bejelentésüket, mint:
- “mi a k… anyádat képzelsz magadról, te féreg?”,
- “feljelentelek, ha nem ér ide a mentő 5 percen belül!”,
- “ha tovább húzod az időt, megtalállak”.
Ezek az idézetek sajnos valóban elhangzottak- hangsúlyozta az OMSZ.
„Természetesen megértjük a pszichés megterhelést, melyet azok a betegek és hozzátartozóik élnek át, mikor vészhelyzet miatt kényszerülnek segítséget kérni. Azonban az életmentő hivatást azért választották bajtársaink, hogy bajbajutottakon segítsenek, ennek pedig szóbeli bántalmazásuk, testi épségük, akár életük veszélyeztetése nem képezhetné részét. A támadások, fenyegetések ezt a segítségnyújtást akadályozzák és a beteg ellátását is ellehetetleníthetik. Szavakkal is épp úgy lehet sérüléseket okozni, mint ököllel” – olvasható a mentők bejegyzésben.
Az OMSZ kifejtette, a telefonon feltett kérdések szigorú protokollok alapján hangzanak el, az általuk nyert információk elengedhetetlenek ahhoz, hogy a beteg a megfelelő ellátásban részesülhessen. A mentésirányítók képzett szakemberek, akik minden tőlük telhetőt megtesznek a betegekért és hozzátartozóikért, de a bejelentők együttműködésére is szükségük van- nyomatékosították a közlemény végén.
Viselkedéstan: példát lehet venni egy 10 éves kisfiútól!
Körülbelül két hete adtunk hírt arról, hogy a mindössze 10 éves Olivér megmentette édesapja életét. Miután a kisfiú látta, hogy valami baj van az apukájával este, azonnal mentőt hívott hozzá. Hallatszott a hangján, hogy meg volt ijedve, de a mentésirányítóval folyamatosan vonalban voltak, figyeltek egymás szavára, együttműködtek…