Mikor kaphat a város lakossága érdemi választ a DVG Zrt. EHEP NyRt. részvénycsomagjával kapcsolatban?
Szalai Attila a JOBBAT SZERETNÉNK! DUNAÚJVÁROS Facebook közösség alapítóinak nevében ismételten Pintér Tamás polgármesterhez fordult nyílt levelében a tegnapi önkormányzat által adott válaszok kapcsán.
A nyílt levelet változtatás nélkül közöljük:
„Mikor kaphat a város lakossága érdemi választ a DVG Zrt. EHEP NyRt. részvénycsomagjával kapcsolatban?
Nyílt levél Pintér Tamáshoz, Dunaújváros Megyei Jogú Város Polgármesteréhez.
Tisztelt Polgármester úr!
2020. október 6-án olvastuk a dunaonline.hu oldalon megjelent válaszukat a 2020. október 5. keltezésű nyílt levelünkre, amelyet a sajtó megjelenése előtt elküldtünk Önnek emailen, megtartva a „szolgálati utat”. Erre Ön, vagy az Ön megbízottja nem ügyelt. Nem tudjuk, hogy ki írta a választ, mert aláírás nem szerepel a válaszcikkben. Reméljük, tud a válaszról és nem okoz majd Önnek meglepetést, hogy valamelyik kollégája esetleg az Ön nevében nyilatkozik.
Sajnálatosan a sajtóból kellett megtudnunk az álláspontjukat, ugyanis a JOBBAT SZERETNÉNK! DUNAÚJVÁROS Facebook közösség alapítói által működtetett email címre, ahonnan a nyílt levelet küldtük önnek, nem kaptunk választ a sajtóban megjelent kommunikációjuk megjelenése előtt.
Arról most nem ejtünk túl sok szót, hogy a kommunikációjukban többször is becsmérlik mind véleményében, mind szaktudásában a nyílt levelet jegyző magánszemélyt, állampolgárt. Válaszokra számítottunk, külön megjegyzések nélkül.
Arról viszont szót kell ejtenünk, hogy a korábbi nyílt levelünkben feltett összes kérdésünkre nem kaptunk választ.
Annyi történt, hogy válaszul kiragadtak némely részleteket, a teljesség igénye nélkül a levelünkből és azokhoz fűztek pár mondatot. A mondataikban van, ahol cáfolják, máshol meg elismerik a részvények értékesítését. Ez ellentmondás.
Idézet a válaszukból, amelybe ferde betűkkel beleírtuk a saját részünket:
1. „Jól értjük-e, hogy a Dunaújváros Megyei Jogú Város tulajdonában lévő DVG Zrt. 202805 db – 93170 db = 109635 db EHEP NyRt. részvényt értékesített 2020. február 24. és 2020. szeptember 16. között? Nem. A kérdező rossz bejelentést nézett (nem a DVG, hanem egy másik részvényes bejelentését). A valóságban 2020. augusztus 27-én volt 93 170 darab részvénye a DVG Zrt.-nek. Ez is nyilvánosan elérhető adat, csak a kérdező nem rendelkezik megfelelő ismerettel, hogy a helyes dokumentumot vizsgálja.
Pontosan tudjuk, hogy melyik bejelentés mit tartalmaz. Ugyanakkor azt írják a részvények értékesítésére vonatkozó kérdésre, hogy „Nem”, majd rögtön utána azt is leírják, hogy már augusztusban kevesebb részvény volt tulajdonban, mint februárban. Tisztáznák kérem, hogyha nem értékesítettek részvényt, ahogy állítják a kérdésünk utáni egyszavas válaszban, akkor hogyan csökkent nagyjából százezer darab részvénnyel a DVG ZRt. részvénycsomagja? Milyen tőzsdei ügylet, vagy speciális matematika eredményez ilyen változást?
2. Jól értjük-e, hogy a Dunaújváros Megyei Jogú Város tulajdonában lévő DVG Zrt. birtokában lévő részvények adott napi záró ára 7400 Ft-ról, 1515 Ft-ra, 5885 Ft-tal csökkent darabonként 2020. február 24. és 2020. szeptember 16. között? Nem, hiszen itt tőzsdei árfolyamról van szó, ami állandóan változik. Csupán az jelenthető ki, hogy 2020. február 24-én 7400 forint volt a napi záró ár, 2020. szeptember 16-án pedig 1515 forint. A részvényárak azonban a két időszak között voltak 7400-nál magasabb és 1515-nél alacsonyabb napi áron is.
Ezek szerint a „Nem” válasz ellenére igazolást nyert a feltevés, hogy a két említett naphoz tartozó záróárak különbsége 5885 Ft, csökkenésként? Tehát egy általános érvényű matematikai alapművelet helyes elvégzésével belátható, hogy az említett napi záróárak alapján a részvény záróára csökkent?
3. Jól értjük-e, hogy Dunaújváros Megyei Jogú Városnak, mint a DVG Zrt. tulajdonosának, 2020. február 24. és 2020 szeptember 16. közötti, megközelítőleg 6-7 hónap alatt, 1.500.757.000 Ft – 141.152.550 Ft = 1.359.604.450 Ft, azaz közel 1,4 milliárd forintnyi vagyoncsökkenéssel kell számolnia?
Nem, hiszen itt tőzsdei árfolyamról beszélünk, ami folyamatosan változik. Az alsó tagozatos, szorzás-osztás sajnos a tőzsdézéshez kevés. A DVG Zrt. – más cégekhez hasonlóan – ezt a vagyont névértéken tartja nyilván. Ez is nyilvánosan elérhető adat, vagyis ha a kérdező minimális gazdálkodási, vállalatvezetési ismeretekkel rendelkezne, akkor ezt az adatot is megnézte volna. A cég igazgatóságának ennél az értéknél jóval magasabb áron sikerült ezekből eladni, tehát nem, hogy vagyoncsökkenésről, hanem egyenesen vagyonnövekedésről van szó. A pontos összeg szintén tételesen szerepelni fog a DVG beszámolójában, tehát továbbra is teljes lesz az átláthatóság. Szintén fontos tudni, hogy egy cég vagyoni beszámolója nem kiragadott, év közbeni időpontok alapján készül, hanem január 1. és december 31. közötti időszakra. (Ha kiragadott árfolyamok alapján szeretnénk számolni, ahogyan azt a kérdező teszi, akkor azt is kiszámolhatjuk, hogy 2019. július 15-én 4,1 milliárd forintot ért a részvénycsomag, míg az őszi választáskor már csak 1,8 milliárdot. Ha így számolunk, akkor a fideszes városvezetés 2,3 milliárdos kárt okozott, amiért nem értékesítette időben a részvényeket. Erről azonban nincs szó.) A számítás ott is hibádzik, hogy azt feltételezi, hogy a teljes részvénycsomag egyben értékesíthető az adott napon. Ez akkor lehetne igaz, ha az adott napon az egész mennyiségre, az adott áron vevő lenne. Ilyen vevő márpedig nincs, mert ha lenne, Ő tőzsdén kívüli kereskedésben, jóval alacsonyabb áron kívánná megvenni az adott részvénycsomagot. Napi áron a teljes részvénycsomagra érvényes ajánlat nem érkezett a DVG Zrt.-hez.”
Ezek szerint történt részvény értékesítés.
Mivel csupán néhány korábbi kérdésünkre válaszoltak, megismételjük az eredeti kérdéseket:
„Ha igaz a felvetés, hogy a szóban forgó részvényeket eladták és a város vagyonvesztést kénytelen elviselni, akkor:
– ki és milyen felhatalmazással értékesítette a DVG Zrt. tulajdonában volt EHEP NyRt. részvényeket?
– milyen céllal értékesítették a részvényeket?
– milyen indokkal értékesítették a részvényeket?
– mire fordították a részvények értékesítéséből származó bevételt?
– ki és milyen felhatalmazással hagyta jóvá az értékesítésből befolyt összeg felhasználását?
– hogyan tervezik a vagyonvesztést pótolni?
– a város lakossága számíthat-e újabb vagyonvesztésre az Ön polgármestersége és a Rajta Újváros! Egyesület képviselői mandátumának időszakában?”
Megjegyzendő, hogy a válaszukban található „A cég igazgatóságának ennél az értéknél jóval magasabb áron sikerült ezekből eladni…” mondatrésszel egyértelműen igazolják a részvények értékesítésére vonatkozó feltevést, tehát az eddig megválaszolatlan kérdések továbbra is érvényesnek tekintendők.
Köszönjük megtisztelő válaszát!
Reméljük, hogy a következő válaszokban kerülik az ellentmondásokat és a városlakók tiszta képet kaphatnak a témában, mindenféle külön megjegyzés nélkül.
Köszönjük!
2020. október 6.
Szalai Attila
a JOBBAT SZERETNÉNK! DUNAÚJVÁROS Facebook közösség alapítói nevében”
Természetesen a témával kapcsolatban az önkormányzat válaszait is közzé tesszük!