Pálhalmai börtön: nem rejtegették kincsüket a fogvatartottak

Február 21-én ünnepeljük az anyanyelv nemzetközi napját, az UNESCO közgyűlésének 1999-ben meghozott döntése alapján, hogy ezzel felhívja a figyelmet a Földön élők nyelvi sokszínűségére- erről írt a Pálhalmai Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben annak apropóján, hogy az intézmény falain belül is megemlékeztek az ünnepnapról.
Mint azt a bv. intézet kifejtette, világszerte több, mint 6000 nyelvet beszélnek, azonban ezeknek körülbelül a fele veszélyben van, hiszen havonta két, őshonos lakosok által beszélt nyelv hal ki. A nyelvek kihalásának folyamata megállíthatatlannak tűnik, ezért fontos feladat, hogy a fogvatartottak figyelmét erre a jelenségre felhívják, és a reintegrációs programok keretében tudatosítsák a szókincs bővítésének fontosságát.
A szókincs bővítésében nem szabad megfeledkeznünk az olvasás, írás kiemelt szerepéről sem. Anyanyelvnek azt a nyelvet nevezzük, amelyet az ember gyermekkorában a szüleitől vagy a környezetétől megtanul, és azt a mindennapi élete során természetes módon képes használni, illetve gondolatait ezen a nyelven képes a legkönnyebben kifejezni. Ezzel kapcsolatosan a fogvatartottak önálló előadásokkal készültek, amire a reintegrációs tisztek készítették fel őket. A fogvatartottak reintegrációjának részeként az intézet kiemelten fontosnak tartja az anyanyelv jelentőségét, a szókincs fejlesztésében pedig a rendszeres könyvolvasást.