Pénzügyi segítség a babaváró támogatások rendezésére oda, ahol az élet megfojtotta a lelket

Sikeres volt a kormánynak a Magyar Bankszövetséggel és a Magyar Biztosítók Szövetségével a magyar családok érdekében folytatott egyeztetése, aminek eredményeképpen egy 600 millió forintos pénzügyi alap jött létre a nehéz élethelyzetbe került családok támogatására- adta hírül dr. Molnár Krisztián, a Fejér Vármegyei Közgyűlés elnöke.
Mint azt kifejtette, a kormány a pénzügyi alap létrehozását az olyan váratlan élethelyzetek kialakulására tekintettel kezdeményezte, mint valamelyik vagy mindkét szülő váratlan halála, vagy munkaképességének, keresőképességének elvesztése. Ez pedig méltányossági alapon, a váratlan élethelyzetek bekövetkezése esetén teszi lehetővé a babaváró támogatások tőketartozásának elengedését.
Az MTI beszámolója alapján, Hankó Balázs, a kulturális és innovációs miniszter a témában tartott sajtótájékoztatón elmondta, a kormány az egyeztetések során kizárólag a magyar családok szempontjait, az ő érdeküket képviselte, ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy minél kevesebb esetben lesz szükség erre a pénzügyi fedezetre. A magyar kormány elkötelezett a családok támogatása mellett, minden élethelyzetben a családok oldalán áll, akkor is, amikor erről a pénzügyi keretről a bankszövetséggel és a MABISZ-szal megegyeztek – hangsúlyozta, tudatva, hogy a magyar állam az ilyen nehéz élethelyzetekben a kamat elengedését vállalja.
Kiemelte, a babaváró támogatás olyan, legfeljebb 11 millió forint összegű kamatmentes kölcsön, amelynek köszönhetően 240 ezerrel „vagyunk többen”, hiszen ennyivel több gyermek született. Mivel érzékelték az erre vonatkozó igényt, 35 évre emelték a támogatást felvételénél az édesanyák korhatárát; az első gyermek megszületése után 3 évig nem kell törlesztőrészletet fizetni, a második gyermek esetén a tartozás 30 százalékát, míg a harmadik gyermek megszületése esetén a teljes tartozást elengedik. Hankó Balázs hangsúlyozta, hogy a kormány a magyar családok anyagi támogatását kívánja erősíteni, mert a gyermekvállalás nem jelenthet anyagi pluszterhet a családok számára.
A tárcavezető megfogalmazása szerint a kormány akkor is a magyar családok oldalán áll, amikor a Voks 2025 szavazással elutasítják Ukrajna gyorsított uniós csatlakozását, amely minden egyes magyar család zsebéből évi 4 milliót forintot venne ki. Hozzáfűzte, hogy nemet mondanak a háborúra és kiállnak a béke mellett, már csak azért is, mert a háború és a szankciók mintegy 2,5 millió forintot vesznek ki a családok zsebéből. Hankó Balázs szerint a migráció elutasításával is a családokat támogatják. Kiemelte, hogy jövőre Magyarországon 4800 milliárd forintnyi támogatás, a GDP mintegy 5 százaléka áll a családok rendelkezésére. A teremtett világ mellett állunk akkor, amikor a hagyományos családmodell mellett állunk ki – hangsúlyozta a tárcavezető.
Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára azt hangsúlyozta, hogy a társadalom alapja a család, és vélekedésük szerint csak az a gazdaság lehet sikeres, amelynek a társadalma erős, ehhez pedig minél több gyermekre van szükség. Kiemelte: adódhatnak olyan rendkívüli élethelyzetek, amikor mindenkinek vállalnia kell a felelősséget. Szocális és családügyi kérdésekben a Kulturális és Innovációs Minisztérium a „társadalom hangja”, és ezt a hangot meghallva a bankszövetség, a pénzügyi szektor 480 millióval járult hozzá ehhez a 600 milliós alaphoz. A MABISZ-szal együttműködve olyan összetett biztosítási-pénzügyi konstrukciókat alakítanak ki, amely valamennyi lehetséges élethelyzetet lefedi – ismertette.
Holló Bence, a MABISZ elnöke fő társadalmi felelősségüknek nevezte a magyar családok anyagi biztonságát, kiszolgáltatottságának csökkentését. Hozzáfűzte: arra is fel kívánják hívni a figyelmet, hogy az emberek ne csak vagyontárgyaikat, hanem az életüket, a családjuk egészségét is hosszú távon biztosítsák. Vélekedése szerint az életbiztosítások fontossága most egy jó apropót kapott. Elmondta, hogy a MABISZ a pénzügyi alaphoz 120 millió forinttal járult hozzá.