Közélet

Vasmű-helyzetkép: dr. Mészáros Lajos a továbblépési lehetőségekről is beszélt

Felszámolási eljárás, elbocsátások – szomorú, de korszakzáró periódusához ért a vasmű Dunaújváros számára. Dr. Mészáros Lajos országgyűlési képviselő a jelenlegi helyzetről, a továbblépési lehetőségekről beszélt.

Még július 1-jén Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára vázolta, a kormány évek óta segíti az egykori Dunaferr vállalatot, a munkahelyek megtartását, a munkavállalóknak pedig minden segítséget és átképzési lehetőséget megad a továbblépéshez. – Az elmúlt években majdnem 100 milliárd forint jutott arra, hogy az infrastruktúra egyben maradjon, a munkavállalók kapjanak fizetést, a végkielégítésük biztosított legyen. Külön kirendeltség is nyílt számukra, ahol mindenkivel külön-külön meg lehetett beszélni, milyen élethelyzetben van, hogyan lehet rajtuk segíteni képzéssel, átképzéssel, vállalkozóvá válási támogatással vagy másképp– nyilatkozta az államtitkár.

Három év

A mai napon (július 15.) dr. Mészáros Lajos, térségünk országgyűlési képviselője vázolta a jelenlegi helyzetet egy videós interjúban, és beszélt arról, hogy mit tud most lépni a kormány, milyen stratégiában lehet gondolkodni.

vasmű
Fotó: MTI

A képviselő felidézte, közel három évvel ezelőtt, 2022 végén olyan veszélyes helyzet állt elő a vasmű működtetésében, hogy ha nem sikerült volna közbelépnie dr. Molnár Krisztiánnal, a Fejér Vármegyei Közgyűlés elnökével  és küzdeni azért, hogy a kormány tegyen meg minden lépést a gyár megmentése érdekében, bezárt volna. A kritikus folyamat így három évvel elhúzódott, viszont ez idő alatt a dolgozók fizetést kaptak. Sajnos végül elbocsátották őket – de végkielégítéssel, nem ledolgozandó felmondási idővel.

A remény a Liberty lett volna, ám csalódni kellett a vállalatban, mert nem hozta el az ígért befektetéseket és technológiaváltást. A gyárat sem működtette, de legalább egy éven keresztül fizette a dolgozók bérét.

Továbblépési lehetőségek

A vasmű területe állami tulajdon lesz, közte az infrastruktúra, a kikötő, a vasutak, a közművek. Egy ipari park-szerű működés valósulhatna meg, amely befektetőket vonzhatna ide és munkalehetőségeket teremtene.

A képviselő vázolta, a vasmű területén lévő felépítmények egy részére üzemeltetési pályázatot írtak ki, amelyekre két érdeklődő is van: körülbelül két hónap múlva döntés születhet róla. A pályázati kiírás magába foglalja, hogy az új befektetőnek új, környezetkímélő technológiát kell idehoznia hozzá – ezzel együtt szükség lesz munkaerőre is.

Mészáros Lajos azt is ismertette, hogy a Fejér Vármegyei Kormányhivatal külön kirendeltséget működtet a városban, kizárólag az elbocsátott vasműs dolgozók számára, amely koordinálja a képzéseket, a továbbképzéseket és az új munkahelyeken való elhelyezkedést. Ebben a folyamatban Czomba Sándor államtitkár tartja a kapcsolatot az érdekképviseletekkel, a vasműs dolgozók érdekeiben eljárva.

A képviselő kiemelte, az elmúlt évtizedekben elmaradt beruházások, fejlesztések és a technológiaváltás hiánya sodorta idáig a vasműt – ezekről a folyamatokról pedig leginkább azok a korábbi tulajdonosok, vezetők tehetnek, akik csak a profitot vették ki a gyárból, miközben semmit nem tettek a folyamatos működés fenntartása és a válsághelyzetek túlélése érdekében.

-Hirdetés-

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb
DunaOnline

FREE
VIEW