Kötelezővé kéne tenni a dunaújvárosi iskolában elhangzottakat mindenkinek!
Mozgalmas volt a december a Széchenyi István Gimnáziumban. A kulturális programok, az ünnepi műsorok, a tanulmányi versenyek, a szalagavató mellett egy rendkívül érdekes tudományos előadást is tartottak a fiataloknak. Fakultatív óra helyett akár kötelezővé is tehetnénk a téma jelentősége miatt.
Dr. Fehér Katalin, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem habilitált egyetemi docense és tudománystratégiai szakértője, valamint a transzatlanti Horizon Europe kutatóprofesszora érkezett a dunaújvárosi gimnáziumba előadást tartani. Visszatért az egykori Alma Materbe, hiszen a gimi diákja volt Katalin. Szücsné dr. Harkó Enikő pedagógus invitálta meg, hogy az általa kutatott tudományterületről tájékoztassa az érdeklődő tanulókat.
Mint arról a középiskola beszámolt, Fehér Katalin kiemelt kutatási területei közé tartozik a generatív mesterséges intelligencia, az AI médiával kapcsolatos témák és a mesterséges intelligencia etikai kérdései. Több, mint száz széchenyis fiatal hallgathatta „Az AI jövő azé, aki érti a jelent” című előadását, amelynek során interaktív módon is részt vehettek a ChatGPT, szintetikus influenszerek, társ-intelligencia témájában tartott beszélgetésen.
Olyan kérdések merültek fel a diákok részéről, mint például, hogyan gondolkodjunk felkészülten ezekről? Az előadó nemzetközi tapasztalatok és kutatási eredmények alapján beszélt arról, hogy kik és hogyan siettetik vagy épp lassítják a technológiai változásokat, és miért fontos, hogy az AI mindenki számára elérhető és érthető legyen. Lényegében ahhoz kaptak ismertetőt a tanulók, hogy jobban tudják kezelni a bizonytalanságokat ebben a témakörben. Ilyen ismertető viszont hasznos lenne mindenki számára, akár kötelezővé is tehetnék.
A jórészt 11. és 12. évfolyamos diákok értő figyelmemmel vettek részt ezen a rendkívüli tanórán- írta a gimnázium, hozzátéve, hogy nyilvánvalóan egy nagyon új, de nagyon érdekfeszítő és mondhatni egy megkerülhetetlen világ kis szegmense került fókuszba.