Szakmai nap: a drónoktól a gigafitneszig

Színvonalas előadásokkal szolgált a diákoknak a Rudas Közgazdasági Technikum és Kollégium a március 20-i szakmai napon- adta hírül a Dunaújvárosi Szakképzési Centrum.
Mint azt a beszámolóban vázolták, ez egy fontos és nagy hagyományokkal bíró rendezvény a középiskola életében. Az előadások adják a programkínálat gerincét, de az egyes szakokhoz kapcsolódóan a 13. évfolyamos diákoknak tanulmányi látogatásokat is szerveztek. Idén a végzős osztályok ellátogattak például a MOL-csoport Downstream üzletágának százhalombattai képviseletére, a Pálhalmai Országos Büntetés-végrehajtási Intézetbe, a bölcskei Szent András-kastélyba, egy helyi edzőterembe, és két nagy pénzintézet dunaújvárosi bankfiókjaiba.
Maga az, hogy előadás, elsőre talán kevésbé tűnik izgalmasnak, ám a tantestület mindig nagy gondossággal állítja össze a kínálatot, amellyel egyrészt rendkívül hasznos ismeretekre tehetnek szert a tanulók, másrészt a meghívott szakemberek olyan tapasztalatokat adnak át, amelyek útmutatásul szolgálhatnak most és a későbbiekben is számukra.
Négy fő ágazatban képzik itt a fiatalokat (gazdálkodás és menedzsment, informatika és távközlés, sport, turizmus-vendéglátás), és eszerint szervezték meg a szakmai nap kínálatát is, valamint külön kategóriaként a vállalkozási ügyviteli ügyintéző szakmához kapcsolódóan is.
Összességében mintegy negyven előadó érkezett a szakmai napra, akik például piacvezető és állami vállalatoknál dolgoznak; vagy éppen a Rudas tanulói voltak annak idején, mára pedig kiemelkedő karriert futottak be szakmájukban. Négy nagy egyetemről is érkeztek előadók, így a Pannon Egyetemről, a Pázmány Péter Tudományegyetemről, a Neumann János Egyetemről és a Kodolányi János Egyetemről.
Az előadók meséltek magukról, a szakmájukról, a jövő irányvonalairól, a személyes tapasztalataikról, ezáltal a tanulók közvetlenebb módon, egy sokkal másabb szemszögből is megismerhették választott szakmájuk, szakterületük lehetőségeit. Például megtudhatták, hogy milyen élményeket és kihívásokat rejt a szoftverfejlesztő karrier; miként lehet eredményes az online marketing; hogyan telnek a mindennapok egy hotelben; hogyan kell sportrendezvényeket szervezni; vagy hogyan indítsuk be saját vállalkozásunkat. Volt gigafitnesz is a tornateremben, az egyik informatika teremben pedig versenyeztek is: ki tudja úgy beprogramozni a drónt, hogy az hibátlanul végig repüljön a terem közepén felállított pályán.
Magyar András, a Dunaújvárosi Szakképzési Centrum főigazgatója és Piros Mariann, a Centrum kancellárja is ellátogatott a szakmai napra. Mindkettőjük elismerően szólt a rendezvényről. Mint mondták, igazán remek volt az idei kínálat, és öröm volt látni azt, hogy bizony mindenki aktív részese is volt. A főigazgató kiemelte azt is, hogy négy felsőoktatási intézmény képviseletében érkeztek a Rudasba, amely nemcsak a diákoknak mutat egy újabb alternatívát a technikumi képzés elvégzését követően (hiszen a szakképzési rendszerben szakmát és érettségit is szereznek a fiatalok), hanem szakmai kapcsolatok építésére és ápolására is szolgál.