Marhahús Stroganoff módra – egy orosz nemesi étel 1871-ből
Az orosz, nemesi Stroganoff család egy időben, gyakran tartott lakomákat. A belépés feltétele a megfelelő ruházat és a kulturált viselkedés volt.
A mai receptük alapját jelentő étel is egy ilyen lakomára készült, a történet szerint 1871-ben. Így ez az fogás nem az eredeti orosz konyha fogása, hanem az újkeletű fejlesztések eredménye, amely egyesíti az orosz és a francia szakácsok leleményét.
Az első receptben, a mártás csak vajból, mustárból és tejfölből állt. A többi kiegészítő az idők folyamán került bele.
Elsősorban marha bélszínből érdemes készíteni, de bármilyen marha színhús, vagy akár csirkemell is jó. Ahogy a konyhapénz és a beszerzési lehetőségek engedik.
Időterv:
Előkészítés: 20 perc,
Elkészítés: 45 perc,
Elfogyasztás: 5-10 perc.
Szükséges eszközök:
1 db éles kés,
1 vágódeszka,
1 magasfalú serpenyő, vagy lábas,
1 keverő-merőkanál,
1 nem fedeles jénai tál, pihentetni az előpirított húst,
1 nem fedeles edény, tálka, amiben az összevágott zöldségeket tartjuk, majd összekeverjük a szószunkat, nem szükséges a hőállóság.
Hozzávalók:
2 evőkanál vaj,
50 dkg vékonyra szeletelt bélszín (vagy bármilyen színhús),
2 evőkanál étolaj,
1 nagy fej, apróra vágott főzőhagyma,
25 dkg szeletelt csiperke,
1 teáskanál só, őrölt bors,
1 evőkanál liszt,
1 dl tejföl,
1 dl tejszín (a görög joghurt ugyan nem tartozik az eredeti alapanyagok közé, de szerintem jobb lesz, mint a tejszínnel, ráadásul a joghurt kevésbé zsíros),
1 evőkanál dijoni mustár,
1-2 db csíkokra vágott csemegeuborka.
Elkészítés:
0. Vágjuk apróra a hagymát, szeleteljük a gombát, csíkozzuk a csemege uborkát a vágódeszkán, majd tegyük a zöldségeket a nem hőálló tálba. Utána ugyanezen a vágódeszkán vágjuk vékony szeletekre a húsunkat.
1. Olvasszuk meg a serpenyőnkben a vajat (a sót ne most tegyük bele) és tegyük rá a vékonyra szeletelt húsokat. Pirítsuk 5-10 percig, addig, amikor már éppen puha kezd lenni és van egy pici kérge. A marhahúsnál vigyázzunk, mert meg is keményedhet. Ezt úgy tudjuk elkerülni, hogy picit magasabb hőmérsékleten pirítunk és rövidebb ideig.
2. Tegyük az előpirított húsunkat a jénaiba, pihenni egy picit. Ne takarjuk le semmivel, ami lezárja, mert kellemetlen szaga lehet, ha lefedve hűl le.
3. Öntsük a serpenyőbe az olajat, majd alacsony lángon pirítsuk a hagymát, a gombát és a csemege uborkát. Most tegyük bele a sót és a borsot is.
4. Ne kevergessük túl sokat, a gomba kiereszti majd a víztartalmát és így nehezen tud leégni.
5. Miközben a zöldségek párolódnak, keverjük csomómentesre a lisztet, a mustárt, a tejfölt és a tejszínt (görög joghurtot, ha úgy kívánjuk, de ez nem tartozik az eredeti alapanyagok közé) a zöldséges tálkánkban.
6. Amikor elkezd megfőni a gombánk (elkezd levet ereszteni, forrni és már nem „csizmatalp” az állaga), akkor keverjük hozzá a szószt és tegyük vissza a húst. Majd főzzük puhára.
7. Rizzsel, tésztával, vagy krokettel tálaljuk.